çeki demiri

Çeki demiri diğer adlarıyla Çeki kancası ve römork kancası olan, araçların arka tampon kısmında bulunan motorlu veya motorsuz araçları çekmek için kullanılan demir parçadır. Çeki demiri her araçta bulunmamaktadır. Çeki demiri bazı araçlarda opsiyonlu olarak sunulmaktadır. Karavan, tekne, bisiklet taşıyıcısı veya römork için çeki demiri kullanılarak taşıma işlemi yapılabilmektedir. Çeki demiri aracınızda bulunan bağlantı noktalarına vidalanarak aracınıza takılmaktadır. Bu sayede aracınıza herhangi bir zarar verilmeden çeki demiri takılacaktır.  Elektrik bağlantı kitleriyle bağlantı sağlanılan çeki demirlerinde arkada taşınan aracın sinyallerini çalıştırabilirsiniz.

Çeki Demiri İçin Gerekli Olanlar Nedir?

Çeki demiri alırken dikkat edeceğiniz ilk şey EC94/20 belgesi bulunmasıdır. EC94/20 belgesi bulunmayan çeki demirleri ruhsata işlenmeyecektir. Ruhsata işlenmemiş çeki demiri trafik çevirmesine yakalandığınızda en düşük trafik cezası üzerinden işlem sağlanacaktır. Eğer ruhsata işlenmemiş çeki demiri bağlıyken kaza yaparsanız, araç sigortası üzerinden kaza durumuna bakılmadan suçlu sayılacaksınız. Ruhsata işlenmemiş çeki demiri üzerinde bir tekerli araç bağlıyken yakalanırsanız bulunduğunuz bölgeye göre büyük cezalar alabilirsiniz.

 

Çeki Demiri Dikkat Edilecek Konular!

 

Aracınıza uygun E sertifikalı çeki demiri satın alındıktan sonra, montajı ve ruhsata işleme yapılması gerekmektedir. Aracınız üzerinde montajı sağlanırken profesyonel kişilerden yardım almanız gerekmektedir. Çeki demirine gerekli elektrik bağlantıları ve mekanik işlemlerin sorunsuz yapılması gerekmektedir. Aracınıza çeki demiri bağlandığında teknik bilgileri üzerinde bulunan ağırlığa göre işlem sağlamanız gerekmektedir. Bağlantı sağlandıktan sonra römork üzerinde ağırlıkları dengeli ve aracınıza ve bağlı olan römorka uygun bir yük eklenmesi gerekmektedir. Römork bağlantısı sağlandıktan sonra aracınızın yol tutuşu değişecektir. Aracınızla fazla hız yapmamanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yolun hız sınırından %10 daha yavaş gitmeniz gerekmektedir.  Karavan bağlayabileceğiniz çeki demiri üzerinde sorun hissettiğiniz anda kenara çekip detaylı kontrolleri sağlamanız gerekmektedir. Güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmek için bağlantıları detaylı olarak kontrol ederek yola çıkmanız gerekmektedir. Yolda ki bozulmalar, trafik durumu, hız sınırı gibi durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Firmamızdan çekici hizmetleri için link adresinden istanbulda çekici hizmetini alabilirsiniz. https://sevilenotocekici.com/oto-cekici/

Çeki Demirine Araç Bağlıyken Yolda Kalınırsa

Çeki demirine bağlanmış aracınız bulunurken yolda kalmışsanız telaşlanmayın. Oto çekici ekiplerini arayarak bulunduğunuz konumu ve çeki demirinde aracın bağlı olduğunu iletmeniz yeterlidir. Çeki demiri üzerinde bulunan aracın boyutunu ve ağırlığını iletmeniz sonucunda sizler için yol yardım hizmeti sunulacaktır. Çeki demiri üzerinde çekilen aracınızda bir arıza olduysa çekici ekiplerini aramadan önce tekerli aracınızın servisini arayarak detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

İstanbul Çekici 7/24 Oto kurtarma çekici hizmetimizden profesyonel şekilde yararlanabilirsiniz.

 

Yaman Evler, 34768 Ümraniye/İstanbul

info@sevilenotocekici.com
0554 194 23 53
umraniyeotocekici.net

 

 

Call Now ButtonTIKLA ARA